Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Kongresi

KONGRE TARİHİ
24 Kasım - 25 Kasım 2018

KONGRE ŞEHRİ
Beşiktaş, İstanbul, Türkiye
KONGRE YERİ
Bahçeşehir Üniversitesi

KONGRE WEB SİTESİ
sanatlaterapiveyaraticilikkongresi.org
DAVET
Değerli meslektaşlarımız,

Sanatın psikoterapi alanlarında etkin ve işlevsel bir rolü olduğu her geçen gün daha çok fark ediliyor. Özellikle sözel simgeleştirme gücünün yeterli olmadığı durumlarda sanatsal unsurların ifade gücünü uyarıp geliştirdiğini görmekteyiz. Ruhsal travma etkileriyle sözel anlatımın ketlenmesi iç dünyamızda birikmelere neden olurken; yaşantı ve anıların ritim, ses, renk, hareket gibi sanat unsurlarıyla simgeleşmesi iç dünyadan dışa açılan bir yol yaratıyor.

Psikoterapi, psikiyatrik rehabilitasyon, travma terapileri, psiko sosyal gelişim problemlerinin ve kişisel gelişim amaçlı çalışmaların pek çoğunda sanatla terapi ve/ya sanat terapileri uygulanmaktadır. Sanat Psikoterapileri, müzik başta olmak üzere pek çok kültürde pek çok sanat dalından beslenerek yüzyıllardır kullanılan yol ve yöntemlerin çağımızda, bilimsel çerçevelerde yeniden tanımlanması ve kuramsal yapılara yerleşmesi olarak da görebileceğimiz geniş bir uygulama alanıdır.

Sanatla çalışma tekniklerinden yararlanmak, danışanın ve terapistin yaratıcı süreçlerini de uyaran ve ruhsal ilerlemeyi hızlandıran bir etkileşim alanı açmaktadır. Bu alanda gerçekleşen derin süreçte ortaya çıkan kazanım iç dünyada olup bitenin keşfi ile başlayan bir süreçtir.

Geçtiğimiz 12 yılda 4 sempozyum ve uluslararası katılımlı bir kongre düzenlemiş olan çalışma grubumuz bu yıl da uluslararası katılımlı bir kongrede çeşitli disiplinleri birleştirmeyi hedefliyor.

“Keşif” temasını işleyeceğimiz kongremizde sizleri aramızda görmek bizi mutlu eder. Psikoloji, psikiyatri, sosyal hizmetler, eğitim bilimleri, özel eğitim alanlarından uzmanlar ve tüm sanat alanlarından sanatçıların da katılacağı zengin bir dokuda, birlikte keşfetmek arzusundayız.

Sanat ve psikoterapi çalışmalarının buluştuğu çeşitli proje ve uygulamaların sunulup tartışılacağı bu etkileşim alanında uygulama atölyeleri de yer almaktadır.

Bizleri giderek daha çok heyecanlandıran keşif yolculuğumuzda sizlerle olmak isteriz.

Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar
Kongre Başkanı

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2021 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin