3. Uluslararası Leyla Zileli Psikanaliz Sempozyumu

KONGRE TARİHİ
16 Kasım - 18 Kasım 2018

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE YERİ
Başkent Üniversitesi

KONGRE WEB SİTESİ
www.lzilelisempozyum.org
DAVET
PSİKANALİZİ VAKA ÇALIŞMALARIYLA KEŞFETMEK

Sigmund Freud’a göre psikanaliz daima hem bir araştırma uğraşı hem de bir sağaltım yöntemi olmuştur. Önce serbest çağrışım yöntemiyle insan zihnine dair benzersiz bir kavrayış elde eder. Ardından, bulgularını rapor edeceği bir format geliştirmesi gerekir; buna, vaka çalışması adını verir. Son olarak, titizlikle hazırladığı vaka çalışmalarını kuramının altyapısını geliştirmek için kullanır. Nitekim, psikanaliz alanı bu geleneği yansıtacak şekilde, en ilgi çekici, en akılda kalıcı vaka öyküleriyle dolup taşar. Psikanalize merakı henüz başlamış olanlar bile, histerik belirtileri sadece konuşmayla iyileşen Breuer’in genç kadın hastası “Bayan Anna O.” veya yaşamı tuhaf obsesyonel düşünceler ve ritüeller tarafından esir alınmış Freud’un Viyanalı vakası “Fare Adam” karşısında hayrete düşmekten kendilerini alıkoyamazlar. Şimdi olsa otizm tanısı konacak “Dick”in Melanie Klein tarafından yazılan vaka öyküsünü veya Heinz Kohut’un, sosyal açıdan kendisini yalıtmış ve kadınlarla kalıcı ilişkiler kurmakta zorlanan “Bay Z”nin analizini okuyup da büyülenmeden kalabilmek ne mümkündür.

Psikanalitik psikoterapi uygulamalarını ve eğitimini ülkemizde ilk başlatanlardan Prof. Dr. Leyla Zileli’yi ölümünün 10. yılında anmak üzere Başkent Üniversitesi, Ankara Çağdaş Psikanalitik Psikoterapiler Derneği ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle düzenlediğimiz sempozyumun temasını Psikanalizi Vaka Çalışmalarıyla Keşfetmek olarak belirledik. Tema seçiminde, Leyla Hanım’ın psikanalitik kuramları vaka çalışmaları aracılığıyla öğrencilerine aktarmadaki ustalığından ilham aldık. Sevgili dostu Prof. Dr. Orhan Öztürk’ün sözleriyle, Leyla Zileli’nin “alabildiğine insancıl sevgisini, olağanüstü eşduyum (empati) yetisini, anlaşılması güç durumlar karşısındaki tükenmez sabrını” hem klinik uygulamalarda hem de eğitimde diri tutmak amacıyla, 16-17-18 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da Başkent Üniversitesinde buluşabilmek dileğiyle.

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2019 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin